• jaikhenb

צמיחה ירוקה בעידן של שינוי אקלים

איך מזג האוויר הפך מנושא לשיחת חולין סתמית במיוחד לאחד הנושאים האסטרטגיים ביותר איתם האנושות מתמודדת? וועידת האקלים של האו"ם הסתיימה לפני כמה ימים כשמתוצאותיה אנו מסיקים מסקנה אחת : כרגע אנחנו אולי על המסלול שבו כדור הארץ יתחמם בשלוש מעלות צלזיוס עד שנת 2100 ביחס לעידן הטרום תעשיייתי.

איך אנחנו יודעים את זה? זה די פשוט: אנחנו לוקחים את כל ההתחייבויות להפחתת פליטות גזי חממה של כל המדינות עד שנת 2030, ואנחנו מיישמים אותן: 40% פחות פליטות גזי חממה לאיחוד האירופי, 28% פחות לארה"ב, סין, הודו וכן הלאה והתוצאה תהיה עלייה של שלוש מעלות.

עולם של עליית שלוש מעלות צלזיוסהוא עולם של כאוס אקלימי. אם יצאתי מהבית ויש שלוש מעלות פחות ממה ששיערתי ולא לקחתי מעיל, זה לא נורא. אם יצאתי מהבית יש שלוש מעלות יותר ממה ששיערתי ולקחתי מעיל חם מדי, גם זה לא נורא.

אבל שלוש מעלות על פני כל כדור הארץ זהו עניין אחר. כמעט כל החום העודף הזה נקלט באוקיינוסים ומעצב מחדש את מפת הזרמים בים ובאוויר; על כל מעלה נוספת על פני כדור הארץ, אידוי הים גדל ב-7(שבעה) אחוזים, האוויר הופך ללח יותר וזהו גורם קריטי בעיצוב האקלים.

מחקר מאוניברסיטת תל אביב חוזה שבמסלול הנוכחי, בשנת 2040 כמות המשקעים שתרד במרכז ובצפון הארץ תהיה קטנה ב-40%, ובדרום הארץ היא תעלה במידה דומה. כשבכל המקומות יהיו פחות ימים של גשם מתון ויותר ימים של גשם קיצוני.

מה שראינו בוועידת האקלים של האם בעיר קטוביץ בפולין, זה שהקהילה הבינלאומית לא מסוגלת להתרומם ולחשוב על כלכלה חדשה, כזו שבאמת משרתת את האנשים.

ארגון הבריאות העולמי קבע שזיהום האוויר שנובע משריפה של פחם, של נפט ושל גז עולה 4 אחוזים מהתל"ג העולמי, פי 4 ממה שיעלה לגמול את העולם מדלקים אלה ולעמוד ביעדי הסכם פריז.

אבל לא רק מדובר בכסף!': אנשים גם מתים בגלל זה, בעיקר אי שם, בעולם המתפתח,-הודו,-דרום אמריקה, אינדונזיה. אבלהחשבון הזה צריך לשלם בעיקר פה, אצלנו, בעולם המתועש.

שינוי אקלים היא הבעיה הגדולה ביותר של צדק סביבתי שהתמודדנו איתה אי פעם.

האם אבדה תקוותינו? עוד לא. יש כאן איתותים חיובים חזקים ודרך שצריך להמשיך ללכת בה למיגור התחממות כדור הארץ וההשלכות ההרסניות שייגרמו מכך כמו הצפות, בצורת ושריפות קטלניות.

גורם ראשון לתקווה זו התרחבותה של התנועה שדואגת לכך שהשקעות לא יממנו פעילות שהשלוכתיה פוגעת באקלים.

בעוד מספר שנים לכל בנק, לכל חברת ביטוח, יהיה מסלול השקעות "דל פחמן" עד שהמסלול הזה יהפוך להיות היחיד שקיים. התקווה הגדולה של המאבק בשינוי האקלים זה בראש ובראשונה "לחנוק" את ההשקעות בתחומים המזהמים. בקטוביץ', משקיעים בשווי של 32 טריליון דולר קראו לפעולה מיידית ונועזת למען האקלים. הם מבינים היטב ששינוי אקלים הוא סיכון עצום. הנה, שינוי אקלים מצמיח השקעה אחראית (חסרות דוגמאות קונקרטיות רצוי להזכיר שמות של חברות גדולות ומוכרות) .

גורם שני לתקווה, מתוך וועידת האו"ם עולה תמונה של מעבר מפוליטיקה של מדינות לפוליטיקה של שחקנים מגוונים ובעיקר מקומית. כך למשל בארה"ב, ערים גדולות, מדינות ותאגידים חברו יחד והתחייבו להרים את חלקה של ארה"ב בהסכם האקלים שטרמפ זנח. אם הם יעמדו ביעדים, הם משיגים כ-80% מהיעד האמריקאי המקורי. התחלה מעודדת. במקום שאין איש, השתדל להיות איש. הנה, שינוי אקלים מצמיח מנהיגות אחראית.

בישראל עלינו להפסיק את היא ההשקעה בדלקים פוסילים ואנרגיה מזהמת. כן גם בגז. ומכאן אנו קוראים לשר האנרגיה שטייניץ להודיע על הפסקת חיפושי הנפט והגז במזרח התיכון.

אך נדרש גם פיתוח והשקעה - יש השקעות אסטרטגיות מהן גם הכלכלה וגם הסביבה ירוויחו אלו השקעות שישראל יכולה וחייבת להוביל בזירה הבינלאומית! .

ההשקעה הראשונה שכן צריך לעשות היא השקעה בבניה ירוקה. כדי שהישראלים יוכלו להתמודד עם גלי החום ההולכים ומתגברים, ובכדי למנוע בניה מיותרת של תחנות כח, חייבים תקן מחייב לבניה ירוקה חסכונית באנרגיה עכשיו. תקן ירוק מחייב זו השקעה שמחזירה את עצמה תוך 4-5 שנים וזו החובה הבסיסית ביותר של הממשלה כלפי אזרחים שחיים באחד האזורים הפגיעים ביותר מפני שינוי אקלים עלי אדמות.

ההשקעה השניה היא השקעה מיידית בפתרונות ניידות. במדינה הפקוקה ביותר במערב, צריך להפסיק לעודד שכירים לנסוע ברכב פרטי ודווקא לעודד אותם לנסוע ביחד. מעבר להשקעות בתוכניות כמו "מהיר לעיר" ועוד שחייבות להתקדם, הממשלה יחד עם המעסיקים צריכים להשקיע ברכב שיתופי שיפתור את בעיית הפקקים בטווח הקצר ויעלה את פיריון העבודה בישראל.

ההשקעה השלישית, היא הגדלה משמעותית של סיוע החוץ הישראלי. הסיוע הזה הוא איכותי אבל הוא לא כמותי. עם 0.1% מהלת"ג שלנו הוא נמוך פי חמש עד פי עשר מרוב מדינות המערב. יש להגדיל את תקציב הסיוע באופן ניכר ולהשקיע אותו בקידום חברות ישראליות המציעות פתרונות להפחתת פליטות גזי חממה ולהסתגלות לשינוי אקלים. זוהי גרסה ישראלית צנועה של תוכנית מארשל והשקעה אסטרטגית בעולם שצמא לפתרונות טכנולגיים ויצירתיים להתמודדות עם משבר האקלים. הכדור בידיים שלנו.

© 2019 כל הזכויות שמורות לגרינפיס ישראל