• jaikhenb

מהי נקודת האל חזור של שינוי האקלים?

עודכן ב: 6 דצמ 2018

מאמר שפורסם בכתב העת המדעי PNAS יצר כותרות לקראת סוף 2018 כשהוא דיבר על נקודות אל חזור שיגרמו לשינוי אקלים מואץ גם אם בני האדם יפסיקו לפלוט גזי חממה. ההתרעה ברורה: צריך למגר את שינוי האקלים כמה שיותר חזק וכמה שיותר מוקדם על מנת למנוע אסון אקלימי. מה עומד מאחורי ההערכה הזו?


נקודות האל חזור ומעגלי הקסמים

כשאפקט החממה על פני כדור הארץ מתחזק, הדבר אינו גורם רק לעלייה ממוצעת של מידות החום. הוא כאמור מחמם את פני הים, מאיץ את המסת הקרחונים ופוגע בלחות ובמשטר המשקעים. לכל התופעות הללו יש משמעות מבחינת שינוי אקלים והם משפיעים בעצמם על המשך התנהגות אקלים כדור הארץ.

אנחנו רגילים לדבר על גורמי האצה כחלק מתסריט אימים שגורמת לכך שאקלים כדור הארץ יוצא עוד יותר מכלל שליטה. אולם, הדבר אינו תמיד כן. למשל, התחממות כדור הארץ מגבירה את האידוי וכתוצאה מכך את כיסוי כדור הארץ על ידי עננים. העננים הם שטח בדרך כלל בהיר מאוד שמחזיר את קרני האור ולכן מהווה גורם שממתן את שינוי האקלים.

אולם, רוב התהליכים הם תהליכי האצה דווקא בכיוון המדאיג. נצביע על חלק מהם. המסת כיסוי הקרח באוקיינוס הצפוני הוא גורם מאיץ קלאסי. הקרח שמכסה את הקוטב הצפוני הוא בעל לובן בוהק ומחזיר את רוב האור שפוגע אליו. זהו שטח שממתן את התחממת כדור הארץ. אולם, דווקא התחממות כדור הארץ גורמת לקרח להינמס ובמקומו מופיעים מי אוקיינוס בעל גוון כחול כהה אשר קולטים את החום. כך שהתחממות כדור הארץ, גם גורמת להיעלמות הגורמים שמווסתים את הטמפרטורות - כלומר נוצר מעגל של עליית הטמפרטורות, המסת קרחונים ואז קליטת יותר חום. התופעה הזו באוקיינוס הצפוני מדאיגה במיוחד משום שהיא עלולה להאיט את פעילותו של זרם מים מאוד משמעותי לאקלים כדור הארץ: זרם המפרץ.

רוב מעגלי הקסמים מורכבים יותר ולא ניתנים לחיזוי מדויק. אבל המנגנונים מוכרים. כך עם העלמות היערות. בירוא יערות גורם לשינוי אקלים בראש ובראשונה בשל העלמות עצים שקולטים פחמן דו-חמצני. במילים אחרות, הוא מצמצם את אחד הגורמים המשמעותיים לוויסות שינוי האקלים. אולם, זה לא עוצר כאן. אם היערות נעלמות דרך שריפות, השריפה עצמה פולטת כמויות גדולות של פחמן דו-חמצני. ולאחר העלמות היער, החומר האורגני שמצטבר פולט כמויות משמעותיות של מתאן, גז חממה משמעותי. וכמעט כמו להוסיף חטא על פשע שטח היערות הופך לכר גידול לבקר, שפולט אף הוא כמויות אדירות של גזי חממה - כך קורה למשל באמזונס. אם זאת, החשש המשמעותי ביותר עם יערות הוא שכריתתם מעצבת מחדש את האקלים המקומי ועוצרת את המכונה המשומנת היטב לפיה האידוי המשמעותי מעל היערות מזין ירידה תמידה ומשמעותית של ממטרים. היער הופך אז לסבנה שקולט הרבה פחות פחמן דו-חמצני מיער עד.

דיברנו על פליטות של גז מתאן כתוצאה מכריתת יערות ויש מנגנון נוסף שבו פליטות מתאן מעורבות, הלא הוא הפשרת שכבת הקרח באזורים יבשתיים צפוניים ובראשם סיביר. התחממות כדור הארץ גורמת להפשרת אותה שכבת קרח (Permafrost) ובכך משחררת כמויות מאוד משמעותיות של מתאן שתורם לשינוי אקלים.


דיון על נקודות אל חזור נוגע בראש ובראשונה ליחסי הגומלין של כל התופעות האלה ביחד:

המסה של יותר קרחונים ---> מאפשרת חדירה של יותר חום על פני כדור הארץ ---> שגורם גם להפשרת של יותר קרח שמכסה את האדמה באזורים בצפונים ולשחרור גז מתאן שמאיץ את התחממות כדור הארץ ---> המגביר את הסיכויים לשריפות, להעלמות יערות ולהפיכתם לאזורים צחיחים. מה יקרה באמת? אי אפשר להביא תחזיות מדוייקות אבל אנחנו לא נמצאים באי וודאות בין אופציה שלא יקרה כלום לאופציה שהמצב יהיה חמור. אנחנו נמצאים על סקלה בין חמור לחמור מאוד.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

© 2019 כל הזכויות שמורות לגרינפיס ישראל