© 2019 כל הזכויות שמורות לגרינפיס ישראל

  • jaikhenb

בלי האמזונס אי אפשר לעצור את משבר האקלים

כשאנחנו חושבים על יערות הגשם באמזונס אנחנו רואים מול עיניינו יער סבוך, גזעים צפופים וענפים מסתלסלים, צמרות מתנשאות ומתנועות מקפיצתם של קופי עכביש או מעופם של תוכים בעלי צבעים ראוותניים. ואכן, האמזונס הוא בית גידול עשיר ונדיר מעין כמוהו, יער העד הגדול ביותר בעולם עם 40,000 מינים של צמחים, 427 מינים של יונקים, 1,294 מינים של ציפורים, 378 מינים של זוחלים, 426 מינים של דו-חיים ו-3,000 מינים שונים של דגים.

אבל האמזונס הוא הרבה יותר מזה. האמזונס הוא מערכת חיונית לאקלים העולם. יער העד הגדול קולט מדי שנה כשני מיליארד טון של פחמן דו-חמצני, 5% מכמות גזי החממה שאנו פולטים מדי שנה. נתון זה אומר דרשני באשר לתפקידם המרכזי של יערות בוויסות האקלים ובמיגור ההקצנה האקלימית שהולכת וגוברת בתקופה הנוכחית. ההערכה היא כי שינויים בייעוד הקרקע עומדים מאחורי כרבע מפליטות גזי החממה.

יער בריא קולט כמויות גדולות של פחמן דו-חמצני וכך נשמר איזון האקלים. באופן הגיוני, כשאנחנו שורפים פחם, נפט וגז ובכך משחררים פחמן דו-חמצני לאטמוספירה, היינו צריכים לדאוג לשתילתם של מילארדי עצים על מנת לקלוט את העודפים שאנחנו מייצרים. אולם, מלבד הסינים ששותלים הרבה עצים ויוזמות נוספת, יערות הגשם הגדולים נהרסים, כאמור בדרום אמריקה אבל גם במרכז אפריקה, דרום מזרח אסיה, קנדה וצפון רוסיה. עצים כבר לא קולטים גזי חממה, הם נשרפים ופולטים אותם או נכרתים וחושפים קרקע שבה פעילות הפירוק הביולוגי גורמת לפליטות מתאן, גז חממה עוצמתי במיוחד. זאת ועוד שבהרבה מקרים, במיוחד בדרום אמריקה, הורסים את היער כדי לגדל בקר שגורם לפליטת כמויות אדירות של גז מתאן.

מערכת המזון אחראית לכ-80% מהרס היערות ברחבי העולם. משק החי התעשייתי הוא גורם מרכזי בהרס יערות הגשם ותורם תרומה ניכרת להחרפת משבר האקלים. הוא אחראי ל-14% מפליטות גזי החממה בעולם ולמעל שני שליש מהרס היערות בדרום אמריקה. מעל 60% מהרס היערות מקורו בגידול בקר. בברזיל, גידול בקר וסויה לחיות משק אחראי לקרוב ל-90% מכריתת העצים באמזונס. המסר ברור: כדי להציל את האמזונס, חייבים להפסיק לגדל בו בקר. עכשיו. כי במאבק להצלת כדור הארץ והאקלים שלנו, אנו במרוץ נגד השעון.

דווקא ברגע קריטי זה, נבחר על כס נשיאות ברזיל דמות עוינת במיוחד לשמירה על הסביבה ועל יער האמזונס. הפיכתו של בולסנרו לנשיא ברזיל מהווה איום חסר תקדים על יערות האמזונס כשהוא נתון ללחצים כבדים מצדם של מגדלי הבקר ובשל כך מבטיח בין השאר ש"לא יהיה אפילו סנטימטר רבוע אחד של קרקע עבור הילידים המקומיים תחת ממשלתו". תוך פחות ממאה יום בתפקיד, הספיק בולסונרו להוציא מספר צווים אשר מסירים את ההגנות על הסביבה ומערערים את זכויותיהם של ילידים מקומיים ומיעוטים אחרים על קרקעות. מדיניות זו שולחת מסר ברור כי ברזיל בוחרת לצמצם מאמציה במאבק על הרס יער האמזונס בשעה שדרוש דווקא הגברתו.

75% מהבקר המיובא לישראל מקורו מיערות דרום אמריקה. המציאות היא כזו שהצלת האמזונס היא מערכה עם שתי חזיתות: לחץ על ממשלת ברזיל על מנת להגביר את מאמציה להצלת יערות הגשם ולחיזוק מעמד הילידים ששומרים עליהם; וצרכנות אחראית שרואה לנגד עיניה את הנזקים שמשק החי התעשייתי מסב לכדור הארץ ומצמצמת את צריכתם של מוצרים מן החי.


לחתימה על העצומה