נשים בהיריון: לא תאמינו איך זיהום האוויר יכול להשפיע על התינוק שלכן

דוח של גרינפיס חושף: זיהום אוויר כתוצאה מתחבורה מהווה סכנה עצומה עבור פעוטות, ויכול לגרום לדלקת ריאות, עיכוב התפתחותי רחמי ולילודה במשקל נמוך.

הערים הגדולות הביאו עמן סוגים שונים של חופש וניידות לבני האדם. עם זאת, במשך עשורים הופקעו המרחבים הציבוריים של הערים לטובת הרכבים הפרטיים. מלבד יצירת מצבים של אי-שוויון ופגיעה בזכות הניוד של אוכלוסיות מוחלשות מבחינה סוציו-אקונומית או חברתית, נוצר מצב שבו כלל האוכלוסייה – ובמיוחד נשים בהיריון ופעוטות – סובלת מן העניין. מדרכות הוצרו, נתיבים לרכבים פרטיים נוספו, ומצאנו את עצמנו שואפים עשן מאגזוזים של רכבים מבלי שתהיה לנו זכות בחירה בנושא.

לפי ארגון הבריאות הבינלאומי, שימוש ברכבים גורם לשחרור כמות גדולה של מזהמים לאוויר, שחלקם גז, כמו חנקן דו חמצני ואוזון, וחלקם בצורת חלקיקים קטנטנים, למשל חומר חלקיקי (particulate matter). למזהמים השונים מבנה כימי וגודל משתנים. ישנם שני גורמים אשר משפיעים על הבריאות שלנו: עוצמת החשיפה ומשך החשיפה. הערכות נוספות מראות כי זיהום אוויר אחראי ל-כרבע מקרים של סרטן ריאות, 17% מהפטירות ממחלות ריאות אקוטיות, 16% מכל הפטירות משבץ מוחי, 15% מהפטירות מהתקפי לב ו8% מהפטירות ממחלות ריאות כרוניות.

בישראל הנתונים לא מאירים פנים: זיהום אוויר גורם לכ-2,200 מקרים של תמותה מוקדמת בקרב ישראלים מדי שנה. חצי מהמקרים, חשוב לציין, אינם תוצאה של מפעלי התעשייה, אלא מתחבורה. רק שנבין את העניין – מודל התחבורה בישראל, מלבד היותו לוקה בחסר מבחינת ניידות והיבטים אחרים, אחראי גם למקרי מוות. ומי אלה שסובלים מכך הכי הרבה? הפעוטות הנמצאים ברחם.

אז למה אוכלוסייה זו נמצאת בסכנה הגדולה ביותר? קודם כל, חשוב לציין כי כולנו נמצאים בסכנה גדולה מאוד; מחקרים רבים הראו כיצד זיהום אוויר הוא גורם ישיר לסרטן, שבץ מוחי ומחלות נשימתיות קשות. הסיבה שתינוקות מושפעים מזיהום אוויר במידה הרבה היותר היא, בראש ובראשונה, בגלל מערכת העצבים והמערכת החיסונית שלהם, שאינן מפותחות מספיק. כמו כן, שכבת תאי האפיתל בריאות של תינוקות (ובין היתר בילדים), שבמבוגרים היא יחסית הדוקה ומהווה מעין חסם, אינה מפותחת לחלוטין. כתוצאה מכך, הרבה מזהמים יכולים לחדור מהריאות אל מחזור הדם.

ההשלכות יכולות להיות חמורות מכך - חשיפה של נשים בהיריון למזהמים באוויר במהלך ההיריון עלולה גם לגרום לעיכוב התפתחותי רחמי, לילודה במשקל נמוך וללידה מוקדמת. מחקרים נוספים הראו כיצד תינוקות של אימהות שנחשפו לזיהום אוויר סבלו מפגיעה בתפקוד הריאות כשנולדו, ולאחר מכן בשנים הראשונות לחייהם. בנוסף על השפעות אלו, זיהום אוויר נמצא כמגביר את הסיכון לדלקות ריאות (בין אם כתוצאה מחשיפה במהלך ההיריון או במהלך השנים הראשונות לחיים).

אז מי אחראי למחדל התחבורתי שבגינו אזרחי ישראל – ובפרט תושבי גוש דן – סובלים ממנו? נראה כי העקבות מובילות אל משרד התחבורה, אך לא ניתן להתעלם מהעובדה שישנן עיירות הממשיכות לייצר תמריצים לשימוש ברכבים פרטיים ומתעלמות מן הצורך שלנו – ושל כדור הארץ – לאוויר נקי יותר. כך, למשל, עיירות משקיעות במקומות חנייה גורמות לכך שיותר רכבים מגיעים לעיר, יוצרים פקקים וגורמים לזיהום אוויר חריג שפוגע בנו ובתינוקות שלנו.

אנו דורשים מראשי העיירות לפעול לקידום פתרונות ניידים למען תושבי גוש דן, ובמיוחד למען הילדים שלנו. המרחב אינו אין-סופי, ולא ניתן להישען על כלי רכב פרטיים בלבד כדי להתנייד. בכדי לצמצם את זיהום האוויר כמה שיותר וליצור פתרון תחבורתי יעיל לכולנו, אנחנו מציעים את הפתרונות הבאים:

 

קידום נתיבי אופניים

נכון ליום זה, לרוכבי האופניים אין מקום בעיר. במידה והוא נוסע על הכביש – הוא עלול להיפגע. אם הוא נוסע על המדרכה – הוא מסכן הולכי רגל. אין מספיק נתיבי אופניים בתל-אביב ובערי גוש דן. אם נרצה לקדם אלטרנטיבות לרכבים פרטיים, עלינו ליצור רציפות של נתיבי אופניים.

קידום נתיבי תחבורה ציבורית

על מנת לפתור את בעיית הפקקים ולהפחית את זיהום האוויר, יש צורך בלתת העדפה עליונה לתחבורה הציבורית בערים וליצור נתיבים נוספים במקום חניות לרכבים פרטיים ברחובות. תכנית "מהיר לעיר" היא תכנית שמטרתה להוציא את האוטובוסים מן הפקקים, אך יש להוציא אותה לפועל בהקדם האפשרי. יחד עם זאת, יש צורך בהקמת חניוני טעינה לאוטובוסים החשמליים במקביל. כאן גם נכנסות לפועל החניונים לרכבים הפרטיים, שיהפכו גם למגרשי אוטובוסים חשמליים. לא רק שמהלך זה יפתור את בעיית הפקקים ויפחית את זיהום האוויר, אלא גם יצור עמידה בזמנים.

תחבורה שיתופית חכמה והשכרת רכב גמישה

כפי שאמרנו – על מנת שתושבי המרכז יהיו מוכנים לוותר על הרכב הפרטי, יש לספק אלטרנטיבות שלא ישללו מהם את החירות להתנייד לאן שהם רוצים ומתי שהם רוצים. ניתן לעשות זאת על-ידי קידום תחבורה שיתופית (אובר). אלטרנטיבה נוספת היא יצירת מערך השכרת רכב גמיש, שיאפשר לכל תושב גוש דן להשכיר רכב חשמלי ברכישת חבילה חודשית או שנתית. אם לחשב טסטים, תיקונים ודלק  - משתלם יותר להשכיר רכב חשמלי.

צמצום כניסת רכבים מחוץ לתל אביב

מאות אלפי אנשים מגיעים מד יום לתל אביב רק בכדי לעבוד. הם מביאים עמם שעות של פקקים, ויוצרים זיהום אוויר עצום שפוגע בנו. יש לצמצם את מקומות החנייה באזורי התעסוקה באזור המרכז, ולעודד במקומם מערך הסעות בשיתוף משרד התחבורה לאזורי התעסוקה השונים וביניהם.

אסירת כניסה של רכבי דיזל ישנים למרכזי הערים

ההשלכות של כניסת רכבי דיזל ישנים (תקן יורו שש ומטה) – לערי גוש דן הן עצומות. רכבים אלה שורפים סולר, שהוא הדלק המזהם ביותר, ופולטים כמות גבוהה מאוד של מזהמי אוויר. לפיכך, יש לאסור על כניסתם של רכבים אלו לערי המרכז. תכנית כזו אומצה על-ידי המשרד להגנת הסביבה בחיפה ובירושלים, אך לא בתל-אביב.

אז בין אם אנחנו בדרך לפגישה עסקית או לקניות, כדאי שנחשוב פעמיים. לפי מצב זיהום האוויר הנוכחי בגוש-דן, לכל נשימה יש עלויות בריאותיות שיכולות להשפיע על בריאותנו לרעה.

© 2019 כל הזכויות שמורות לגרינפיס ישראל